Haberler Haber Detayı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 2017 yılında başlatılan sürdürülebilir kalkınma ilkeleri çerçevesinde yürütülen 'Sıfır Atık Projesi' kapsamında Korkuteli Belediyesi'nde de uygulanmaya başladı.

Atıkları kontrol altına almak ve gelecek nesillere daha temiz ve yaşanabilir bir dünya bırakmak amaçlı başlatılan projeye uygun Korkuteli Belediyesi Hizmet Binası içerisine atık toplama kutuları yerleştirildi.

Korkuteli artık sıfır atıkla yönetilen ilçelerden bir tanesi haline getirilmeye çalışılacaktır diyen Korkuteli Belediye Başkan Yardımcısı ve Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Recep Şahin "Sıfır Atık, israfın önlenmesini, kaynakların daha verimli kullanılmasını, oluşan atık miktarının azaltılmasını, etkin toplama sisteminin kurulmasını, atıkların geri dönüştürülmesini kapsayan atık önleme yaklaşımı olarak tanımlanan bir hedeftir. Ülkemiz genelinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız tarafından başlatılan sıfır atık projesine biz de kurum olarak katılıyoruz. Öncelikle kendi kurum binalarımızda sıfır atık projesi ile ilgili olarak atıkların kaynağında ayrıştırılması için gerekli olan ekip ve ekipmanlarımızı oluşturduk. Belediye binamızı bu atıkların kaynağında ayrıştırılabilecek şekilde düzenlemesini gerçekleştirdik. Sadece belediye binamızda değil belediyemize bağlı dış birimlerde de ayrıştırma kutularımızı yerleştirmiş bulunmaktayız. Bunu süreç içerisinde Korkuteli geneline yaygınlaştırarak kaynağında ayrıştırılmış olan bu ürünlerin geri dönüşüme katkı sağlayabilecek şekilde tekrar bunlardan ekonomik anlamda değerler elde edebilmek adına sıfır atık projesini hayata geçirmiş bulunuyoruz. Bu konuyla ilgili olarak her türlü projenin alt yapısını oluşturuyor altyapısıyla birlikte de hayata geçmesi noktasında bütün gayretimizi sarf ediyoruz." İfadelerini kullandı.